آیا قرصی به نام دگلوفن وجود دارد؟

متن شایعه

خبر فوری / طبق اطلاعیه بیمارستان الزهرا قرص استامینفون جدیدی وارد بازار شده که در زیر آن بصورت ریز نوشته شده “دگلوفین  یا   باکلوفن”به هیچ وجه استفاده نکنید که ظرف مدت 72 ساعت سبب مرگ می شود.

لطفا اطلاع رسانی کنید خواهشاً کپی کنید  همه در جریان باشن… رفع خطر احتمالی واجب لطفا اطلاع رسانی کنیدبه نظر میرسد که ازعناصرگروه داعش می باشند, فقط زود,بفرستید,,توهرگروهی هستید,,هرکه برات مهمه اینو براش بفرس.

سرهنگ قنبری 0912……60 …

پاسخ شایعه

این گونه شایعات در زمان های مختلف و به صورت های مختلفی در حال بازنشر می باشند!
و جالب این است که مردم بدون توجه به محتوای آن و صرفا به خاطر اینکه ممکن است جان مردم را به خطر بیاندازد سریع آن ا را منتشر می کنند!
غافل از این که آن ها با انتشار این دست از شایعات و پیام ها در حال بازی با روان مردم هستند و آرامش روانی آن ها را به خطر می اندازند!

عدم توجه به سازمان ها و نهاد های مربوطه!

نکته ای که قابل تامل می باشد این است که آن دسته ازکسانی که این گونه شایعات را منتشر می کنند اصلا توجه به این نکته ندارند که هر کشوری برای هر بخشی از کار ها که به سلامتی مردم بستگی دارد سازمان ها و نهاد هایی را جهت بررسی و بازرسی و محصولات دارد!

و تا زمانی که محصولات و دارو ها و… مورد بازرسی و تایید آن سنازمان ها قرار نگیرد حق ورود و توزیع در بین مردم را ندارد.

برای مثال در همین مثال دارو سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت وظیفه بررسی، تایید و بازرسی این نوع محصولات را دارد و به محضی که تشخیص داده شود دارویی با مشکل روبروست، یا از ورود آن به چرخه توزیع  جلو گیری می کند و یا در صورت توزیع با اطلاع به عموم مردم و نهاد های مرتبط درجمع آوری و اطلاع رسانی مردم تلاش خود را می کنند.

لذا این نکته خیلی قابل تامل می باشد.

شماره موبایل در یک پیامک عمومی!

نکته دیگر اینکه آیا به نظر شما در پیامی که برای عموم مردم ایران در حال انتشار است شماره موبایل یک افسر پلیس را ثبت می کنند!

آیا کشور نهادی جهت ببرسی و بازرسی آن وجود ندارد! در حالی که در بالا توضیح داده شد که در کشور برای این نوع محصولات سازمان ویژه ای وجود دارد!

توجه به همین نکته که در بین عموم شایعات این شکلی وجود دارد خیلی مهم است و خود نشانه ای از شایعه بودن آن دارد!

جدای از این ها چیزی که خیلی جالب است این است که هیچ شکلی از داروی استامیوفن با این نام در چرخه دارویی کشور موجود نبوده و این صرفا در تخیل نگارنده شایعه وجود داشته است!

دستگیری شایعه کنندگان!

نکته بعدی که باید توجه داشت این است که هم شایعه بودن این پیام و  هم سازنده این شایعه دستگیر شده اند تا جایی که 8 روز بعد سردار سید کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس فتای کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و خبر از دستگیری 3 نفر از نشر دهندگان این پیامک داد.

وی با اشاره به انتشار پیامک عدم استفاده از استامینوفن، گفت: پلیس فتا ظرف گذشت سه روز از شکایت وزارت بهداشت موفق به شناسایی سه تن از عوامل اصلی انتشار این پیامک شد.

با توجه به این نکات خوب است که از این پس هم در مواجهه با این نوع پیامک ها و انتشار آن توجه بیشتری داشته باشیم.

***************

برای بروز بودن در خواندن پاسخ به شبهات اپلیکیشن روشنگر را نصب نمایید.

التماس دعا

یا حق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *