سه حرف آخر کوروش!

متن شایعه

سه حرف آخر کوروش : تابوتم را پزشکان حمل کنند تا همه بدانند هیچ طبیبی نمیتواند جلو مرگ را بگیرد . تمام طلاهایم را در مسیر حرکتم بریزید تا مردم بدانند مال نتوانست نجاتم دهد. دست هایم را از تابوت بیرون بگذارید تا بدانند که باید با دست خالی رفت.

 

پاسخ شایعه

1- در هیچ منبع معتبری این سخنان به کوروش منسوب نشده است! که متاسفانه به خاطر اینکه در فضای مجازی امروز عموم افراد بدون هیچ تامل و تفکری مطالب را باور و بازنشر می کنند، برخی هر حرف زیبایی را با انتصاب به کوروش کبیر منتشر می کنند تا بتوانند او را فردی حکیم و خوب جا بزنند!

که این مساله می طلبد که هر فردی قبل از بازنشر هر مطلبی که به دستش می رسد، اندکی در مورد صحت و سقم آن تحقیق و تامل داشته باشد.

2- مشهور ترین قول ها این جملات را به اسکندر مقدونی منسوب کرده اند؛ البته به دلیل موجود نبودن منابع دست اول، نمی توان قویا به آن استناد کرد.

البته این دست کار های از طرفداران کوروش بعید نیست! چرا که بار های دیده شده است که روایات ائمه معصوم علیهم السلام را نیز با عنوان کوروش کبیر منتشر کرده اند.

و این نشان از این دارد که هیچ منبع و مکتوبی از کورش نمانده و مجبور به سرقت از دیگران می باشند!

3- نکته دیگری که باید بدان توجه داشت این است که تنها مکتوب برجای مانده از کوروش، کتیبه استوانه ای معروف به منشور حقوق بشر کوروش است!

و این یعنی این جملات و سایر جملات منتسب به کوروش همگی جعلی و فاقد اصالت هستند!

4- منشور معروف کوروش نیز شامل بیان بزرگی، توانمندی، نسب و فتوحات بدون جنگ خود و ستایش بت مردوک و… است و یادی از مرگ یا وصیت و نصیحیتی در آن موجود نیست!

که این هم حرف بسیاری از طرفداران کوروش مبنی بر موحد بودن او را زیر سوال می برد!

 

****************************

برای بروز بودن در خواندن پاسخ به شبهات اپلیکیشن روشنگر را نصب نمایید.

التماس دعا

یا حق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *