تحریم حج توسط حاج آقا دانشمند!!

آیا تحریم حج توسط آقای دانشمند واقعیت دارد؟

باز ایام مبارک حج رسید و عده ای شروع و به انتشار محتوایی با عناوین مختلف در مورد این واجب الهی کردند.

یکی از محتوایی که در این ایام زیاد منتشر می شود یک ویدئو از سخنران عزیز آقای دانشمند می باشد که در زیر می توانید آن را مشاهده نمایید:

این افراد با استناد به این ویدئو می گویند که انجام حج یک کار بیهوده و حتی خطر زاست و نباید این عمل انجام شده و پول آن در راه دیگری صرف شود.

اما در پاسخ به شایعه این افراد باید چند نکته را بیان کنیم:

1- در همین ویدئو آقای دانشمند بیان می کنند که ” آن هایی که واجب الحج نیستند نرن” و این قید خود تمام جوابی است که به این دسته از افراد مخالف حج باید داده شود.

چرا که حج به عنوان یک واجب الهی برای کسانی که شرایط آن را دارند واجب و ترک آن عوارضی را در دنیا و آخرت به همراه دارد.

2- گیریم که این سخنران محترم این قید را هم نیاورده و با اصل حج مخالفت کرده باشند، باز این کمکی به مخالفین نخواهد کرد، چرا که در این باره هم باید به چند نکته توجه داشت:
الف: این کلیپ متعلق به اردیبهشت سال 96 و سخنرانی در بیرجند می باشد و متعلق به این روز ها نیست، لذا بحث بر روی آن کار عاقلانه ای نیست، چرا که امروز شرایط خیلی فرق کرده است.

ب: اگر بحث منا رو که در اون روز های سخنرانی تازه رخ داده بوده است را مبنا قرار دهیم، باز هم قابل دفاع نیست، چرا که اولا این یک اتفاق بوده و مختص ایرانی ها نبوده و از کشور های مختلف حجاجی کشته شده اند.

ثانیا: این اتفاق برای اولین بار نبوده و قبلا هم در سال 66 نمونه این اتفاق برای زوار افتاده بوده است و در طول حدود 30 سال دیگر اتفاق خاصی برای زوار رخ نداده بوده است.

ج: نکته سوم این است که هر ساله قبل از ایام حج نهادهایی از ایران برای مسائلی از جمله بحث امنیت و مراسمات و … به عربستان سفر و نکات را با مسئولین آن جا مورد بحث و تصمیم گیری قرار می دهند و اگر به توافق نرسند بحث حج در آن سال منتفی خواهد شد، لذا حج به این سادگی هم برگزار نمی شود که بخواهیم با یک سخنرانی آن را منحل کنیم.

د: گیریم که بخواهیم حج را هم تعطیل کنیم، کسی که باید این تصمیم را بگیرد یک فرد عادی نیست، بلکه مسئولیت آن در بیان حکم شرعی با ولی فقیه و مراجع تقلید می باشد.

به همین خاطر مردم باید به این نکته خم توجه داشته و تابع نظر ولی فقیه و مراجع عمل کنند.

هـ: نکته دیگر بحث برهنه کردن زنان بود، باید عرض کنیم که این نکته هم اشتباه بیان شده و ان جایی که زنان ایرانی را برهنه کردند فرودگاه تفلیس بود، نه عربستان و برای تفریح رفته بودند و نه برای یک واجب الهی به نام حج.

خوب بود آقای دانشمند کفن پوشی خود را جلوی سفارت گرجستان به انجام می رساندند.

و: سازمان حج برای حج واجب تا جایی که ممکن باشد از بردن کسانی که قبلا مشرف شده اند خودداری می کند، اما گیریم کسی پول دارد،فیشی را تهیه و می رود، آیا کسی می تواند جلوی او را بگیرد و اختیار او از مال خودش را سلب کند؟

ز: نکته آخر هم بر می گردد به کسانی که می گویند پول حج را به فقرا بدهند می گوییم که خیلی خوب است این احساس وظیفه در قبال فقرا را برای کسانی هم که هر ساله در تعطیلات و غیر آن به ترکیه، تفلیس، تایلند، پاریس، فرانسه و… می روند نیز تذکر داده و آن ها را هم از این کار منع کنند. حال هزینه های میلیونی نگهداری سگ برای برخی بماند.

با اندکی توجه به اخبار به حجم میلیونی خروج مردم ایران برای سفر های خارجی تفریحی پی خواهید برد و می بینید که در مقابل سفر حدودا هفتاد یا هشتاد هزار نفری حج واجب چیزی نیست.

برای بروز بودن در خواندن پاسخ به شبهات اپلیکیشن روشنگر را نصب نمایید.

التماس دعا

یا حق

2 دیدگاه برای «تحریم حج توسط حاج آقا دانشمند!!»

 • جولای 26, 2019 در t 8:32 ب.ظ
  Permalink

  اسلام در مورد حج خیلی چیزا گفته .مخصوصا در مورد همسایه و خویشان.
  اگر همسایه یا اقوام در موقعیت خوبی نباشن و نیاز داشته باشن بازم حج واجبه ؟

  پاسخ دادن
  • جولای 27, 2019 در t 1:12 ق.ظ
   Permalink

   با سلام
   در این صورت همه بله
   حج بر مستطیع واجب میشه…
   چرا که برای شخص مستطیع انجام حج واجب ولی انفاق و‌ کمک به دیگران مستحبه.
   و قطعا هیچ مستحبی نمی تونه جای واجب رو بگیره و انجام واجب مقدم بر انجام مستحب هستش.
   ممنون از نظر شما
   التماس دعا

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *