آیا آیت الله مرعشی مخالف حج بودند؟

چند سالی است که تا ایام حج فرا میرسد برخی با انتشار مطلبی با این عنوان که آیت الله مرعشی نجفی مخالف حج بوده و هزینه آن را صرف ساخت بیمارستان کرده اند و… سعی در تخریب فریضه مهم حج دارند.
اما کمی که به این جریان فکر کنیم به این نتیجه می رسیم که از یک مرجع با آن سطح علمی بعید است که از وجوب حج و عواقب ترک آن بی خبر باشند.
با اندکی جستجو در فضای مجازی به پاسخی غیر از آن چه به شما القا می کنند دست میابید.
همانطور که می دانید یکی از مقدمات وجوب حج استطاعت می باشد، و این یعنی شخص حاجی باید دارای یک سری استطاعت ها از قبیل استطاعت مالی، جانی و… باشد.
فرزند آیت الله مرعشی در یک مصاحبه اینگونه نقل می کنند که:

آیت‌الله نجفی تا هنگام وفات موفق به زیارت خانه خدا نشدند، تا واپسین روز‌های عمر بار‌ها از ایشان سوال می‌شد چطور تا حالا مشرف نشده‌اید؟ می‌فرمود: مستطیع نشدم!

یک وقتی شخصی گفت: آقا این همه پول در اختیار شما هست، شما چگونه مستطیع نشدید؟

فرمود: این پول‌ها از آن من نیست، مال وجوهات، سهم امام و سهم سادات، مطالبه عبّاد و زکوات است و من نمی‌توانم این‌ها را برای خود صرف کنم و به مکه مشرف شوم، در حالی که از خودم هیچ چیزی در دنیا ندارم، پس من مستطیع نیستم.

دیگری گفت: یک وقت ممکن است کسی شما را مهمان کند، فرمود: من باید بدانم آن پولی که می‌خواهم با آن مرا میهمان کند، از کجا تامین شده است؛ خدای ناکرده پول‌های شبهه‌ناک نباشد، دلم می‌خواهد که پول از آن خودم باشد.
با این شرح متوجه می شویم که آیت الله مرعشی با حج مخالفتی نداشتند اما استطاعت حضور در حج را دارا نبودند، لذا در وصیت نامه خود وصیت می کنند که بعد از وفاتشان یک فرد امین به جای ایشان حج انجام دهد که می توانید در اینجا مصاحبه فرزند ایشان را مطالعه نمایید.

با انتشار این مطلب دیگران را از این شبهه با خبر نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *